AVR AVC125-10B1 Basle Replacement Automatic Voltage RegulatorGenset Parts
★★★★★ 5.0 18 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.seychellesfilings.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
AVR AVC125-10B1 Basle Replacement Automatic Voltage RegulatorGenset Parts Power:SHUNT EXCITED Input:120 Vac,50-400Hz,1 OR 3-phase PMG EXCITED 63-105Vac 100-240Hz 3-phase Sensing input: 180-264Vac, 50/60Hz 1 or 3-phase CT input:1 or 5Aac 50/60Hz ACC input:+/- 3Vdc.Output:125Vdc@12Adc
  • Part Number: AVC125-10B1 AVC12510B1
  • Part Name: Automatic Voltage Regulator
  • Sensing input: 180-264Vac, 50/60Hz 1 or 3-phase
  • PMG EXCITED 63-105Vac 100-240Hz 3-phase
UPC 602838314351
Brand Name Auto Engineering
Manufacturer Auto Engineering
Included Components /
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
18 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (16)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)